kokosový olej

Kokosový olej – Superpotravina

Každý z nás už jistě slyšel o zázraku jménem kokosový olej. Čím je tato oblíbená potravina tak výjimečná a jaké je její využití?


Kokosový olej patří mezi nejzdravější oleje vůbec. Obsahuje velké množství zdravých tuků, díky čemuž se řadí mezi tzv. superpotraviny.


Už 2 polévkové lžíce kokosového oleje pokryjí doporučenou denní dávku zdravých tuků. Kromě podpory správného fungování metabolismu pomáhají tyto tuky také lépe zvládat chuť na sladké.


Kokosový olej je používán pro podporu imunity, jelikož ho až z 50 % tvoří kyselina laurová. Jedná se o nasycenou mastnou kyselinu, kterou jinak najdete v mléčných tucích (např. v kravském, kozím nebo i lidském mléce).


Široké využití má i v kuchyni. Lze ho používat na pečení i smažení, dá se namazat na chleba místo másla, přidávat do koktejlů nebo kávy. Ideální je pak pro přípravu dezertů. Populárním receptem jsou například banánové palačinky na kokosovém oleji nebo třeba domácí raw tyčinky. Obrovskou výhodou je, že se na rozdíl od másla nepřepaluje.


Kvůli vysokému obsahu antioxidantů (konkrétně vitamínů A, C a E) je vhodné používat tento přírodní zázrak i na pokožku. Pomáhá při suché či citlivé kůži, atopickém ekzému, vyrážkách i alergiích.


Kokosový olej se dá použít i na vlasy, které zanechá lesklé, vyživené a při pravidelném používaní dokáže odstranit lupy. Lepší je používat ho na vlhké vlasy, tedy nejlépe hned po umytí.


Dalším kosmetickým využitím kokosového oleje je balzám po holení či po opalování. Regeneruje podrážděnou pokožku a zklidňuje ji. Já osobně kokosový olej nejraději používám právě jako kosmetický přípravek na regeneraci pleti.


Více o superpotravinách, které pravidelně konzumuji či používám a považuji za dobré, najdete zde: Potraviny a superpotraviny.

Komentáře