body fat

Kolik tělesného tuku máme mít?

Existuje spousta článků, které radí, jak se tělesného tuku zbavit. Co to ale vlastně tělesný tuk je, jaké množství se dá považovat za zdravé a k čemu slouží?


Přiměřené množství tuku je pro náš organismus životně důležité. Je zásobárnou energie, umožňuje vstřebávání některých vitamínů, je součástí hormonů, buněčných membrán a očí a ze 70 % je obsažen v mozku.


Nepostradatelný je také tuk v myelinových pochvách nervu, kde zajišťuje přeskok elektrického impulzu po vlákně, či v okolí ledvin, které chrání.


Zdravotní problémy spojené s nadbytkem tuku se začínají objevovat při více než 25 % tuku u mužů a 32 % u žen.


Nadměrné množství tuku na nesprávných místech způsobuje komplikace – např. u osrdečníku zabraňuje pumpování srdce, cévy díky němu ztrácí pružnost (to vede k vysokému krevnímu tlaku), v játrech způsobuje přebytek tuku cirhózu.


Lidé, kteří naopak trpí nedostatkem tělesného tuku jsou zimomřiví, náchylní k prochladnutí, mají nedostatek energie, oslabené kosti a ženy mohou postihnout menstruační problémy.


Důležité je i rozložení tuku. Androidní typ (mužský/typ jablko) nejčastěji ukládá tuk v oblasti břicha, zatímco nohy zůstávají štíhlé. Toto rozložení přináší častější zdravotní komplikace.


Gynoidní typ (ženský/typ hruška) ukládá tuk na bocích, hýždích a stehnech.


Důležitější než samotná váha je poměr tuku ke svalům. Člověk s nadváhou tedy nemusí být obézní a naopak člověk trpící obezitou nemusí mít nadváhu.


Minimální procento tuku považované za zdravé je u mužů 5 % a u žen 12 %. Průměrné procento tuku u dospělých mužů se pohybuje okolo 15-18 %, u žen okolo 22-25 %. S věkem podíl tuku stoupá.


U sportovců je průměrné procento tuku nižší, jelikož mají vyšší podíl svalové hmoty. Nízké procento tuku ovšem nemá vliv na výkonnost.


Snížení hmotnosti je snazší než redukce tuku. Pro dosažení redukce tuku jsou nutné trvalé změny ve stravování a v pohybových aktivitách.

Komentáře