couple

7 věcí, které dělají šťastné páry

Žádný vztah nevydrží bez pravidelné péče obou stran a za dlouhodobými kvalitními vztahy je opravdu hodně práce. Páry, které spolu žijí dlouhodobě šťastně, se musely naučit na vztahu společnými silami pracovat.

Co tedy dělají šťastné páry, aby zůstaly šťastnými? Níže je pár tipů a moudrých vět, které vychází ze zkušeností jiných i mých vlastních.


1. Mají reálná očekávání – ve šťastném páru oba dobře vědí, že každý vztah si projde dobrým i zlým obdobím. A také vědí, že aby vztah fungoval, dobré musí společně sdílet a ve zlém si být vzájemnou oporou.


2. Na vztahu pracují chytře – problémy a nedorozumění je lepší řešit hned, jak nastanou. Později by nastřádané negativní emoce mohly vyústit v obrovskou hádku. Několik malých děr v lodi se dá totiž spravit snadno, ale jedna velká díra může loď rychle potopit.


3. Čas strávený společně je jejich prioritou – chvíle, kdy jsou oba partneři spolu, si užívají a věnují se jen sobě navzájem. Váží si tak více společného času a naplní ho pozitivními zážitky, které pomohou snáz překonat odloučení.


4. Nezapomínají na svou individualitu – společně strávený čas je stejně důležitý jako čas strávený odděleně. Člověk potřebuje občas chvíli jen pro sebe a na druhého se pak mnohem víc těší.


5. Přijímají svého partnera takového, jaký je – je totiž mnohem snazší změnit způsob, jakým vnímáme druhého člověka, než očekávat, že se dotyčný sám změní. To navíc vede k tomu, že na sobě přestáváme pracovat a vinu přičítáme druhému, což je ve vztahu vždy špatně.


6. Komunikují – nikoliv láska, ale empatie drží vztah pohromadě. V komunikaci je obzvlášť důležité vžít se do pocitů partnera, nebýt sobec a brát ohledy na druhého.


7. Neberou partnera jako samozřejmost – ve šťastném páru se partneři nebojí vyjadřovat své emoce a uznání. Čas od času je potřeba si připomenout, jak moc je pro ně ten druhý důležitý.

Komentáře